książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria historia narodów , warsztat
Okres historyczny przekrojowe
Jemen - świat wartości plemiennych

Jemen - świat wartości plemiennych

Sławek J. Ibidem
Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-62331-03-1

Oprawa: miękka
Ilość stron: 148
Wymiary: 165 x 235

Dostępność: Na półce

23.50 zł


Książka, napisana w przystępny i niezwykle rzeczowy sposób, traktuje o państwie leżącym na „końcu”, a przynajmniej na jednym z „krańców” świata arabskiego, na jego peryferii. Terytorium to po dziś dzień pozostaje uosobieniem społecznego i politycznego podziału, który najpełniej ilustruje wyrażenie funkcjonujące w społeczeństwie jemeńskim: „To jest nasze, a to należy do państwa”. Słowa owe w pełni oddają rozłam pomiędzy sferą państwowości i plemienności w Jemenie.
Autor próbuje dokonać swego rodzaju przybliżenia fenomenu plemienności współczesnego Jemenu, ze szczególnym naciskiem na szeroko pojętą relację państwo – plemię. Omawia też obecność tego zjawiska w prasie i literaturze. Niezwykle istotną część książki stanowi przedstawienie arabskiego dokumentu o prawie plemiennym jednego z jemeńskich plemion. Autor analizuje znaczenie symboli uniwersalnych dla całej kultury arabskiej, szczególnie broni i honoru.
XX-wieczna historia Jemenu to dzieje niemal bezustannego konfliktu zbrojnego. Po blisko stu latach niepodległości kraj ten ciągle dręczą te same problemy: trybalizm, sekciarstwo, bieda. Aby zrozumieć dlaczego tak się dzieje, należy ogarnąć skomplikowany układ zależności plemienno-religijnych decydujących o jemeńskiej polityce. Zapewne książka Jakuba Sławka pomoże znaleźć klucz do właściwego odczytania tego zagadnienia.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania