książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria biografie i wspomnienia
Okres historyczny przekrojowe
Jędrzej Moraczewski

Jędrzej Moraczewski

Socjalista, poseł, legionista. Z autonomicznej Galicji do niepodległej Polski Florczak I. Ibidem
Rok wydania: 2009
ISBN: 978-83-88679-89-6

Oprawa: miękka
Ilość stron: 324
Wymiary: 160 x 235

38.00 zł


Książka opisująca sylwetkę Jędrzeja Moraczewskiego – pierwszego premiera II Rzeczypospolitej, wicemarszałka Sejmu, ministra robót publicznych, wieloletniego posła na Sejm, działacza związkowego i spółdzielczego, jednego z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego (mieszkał w bezpośrednim sąsiedztwie jego domu w Sulejówku). Moraczewski został ukazany jako przedstawiciel polskich polityków socjalistycznych wywodzących się z Galicji, których aktywność polityczna pozwoliła zdobyć doświadczenie wykorzystywane w późniejszej działalności w II RP.

Książka obejmuje lata 1870-1918, czyli dzieciństwo, które Moraczewski spędził w kultywującym tradycje patriotyczne domu rodzinnym, lata szkolne i studenckie (Kraków i Lwów), służbę państwową (koleje państwowe), okres działalności w austriackiej Radzie Państwa, gdy zdobywał doświadczenie w pracy parlamentarnej, lata I wojny światowej, podczas których Moraczewski wyrósł na jednego z przywódców obozu niepodległościowego i które stanowiły bodaj najważniejszy okres w jego życiu, a także wpłynęły na fakt, że Piłsudski w listopadzie 1918 r. powierzył mu misję tworzenia rządu odrodzonego państwa polskiego.

Zaletą książki są ciekawostki z życia codziennego bohatera biografii, pozwalające Czytelnikowi poznać go nie tylko jako wytrawnego polityka, gorącego patriotę, żarliwego społecznika, ale także zwykłego człowieka, oddanego męża, ojca i przyjaciela, zmagającego się z licznymi troskami i przeżywającego drobne radości.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania