książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria biografie i wspomnienia
Okres historyczny II Wojna Światowa
Jan Bednarz marynarz z ORP Błyskawica

Jan Bednarz marynarz z ORP Błyskawica

Opowieść o życiu zupełnie zwykłego człowieka Bednarz J. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-63027-10-0

Oprawa: miękka
Ilość stron: 116
Wymiary: 155 x 220

27.00 zł


Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu przy współpracy z Muzeum Nurkowania z Warszawy wydało wspomnienia Pana Jana Bednarza – marynarza z ORP "Błyskawica".

ORP "Błyskawica" jest jednostką tej samej klasy co legendarny kontrtorpedowiec ORP "Burza" – którego elementy znajdują się w naszym Kołobrzeskim Skansenie Morskim. To skłoniło nas do zainteresowania się jego historią, którą przetłumaczyła Pani Karina Kowalska, kustosz Muzeum Nurkowania.

Dzięki bezinteresownej pomocy wielu ludzi udało się udostępnić wspomnienia Pana Bednarza, który wywieziony na Sybir w 1940 roku zgłosił się na ochotnika do służby w Armii Polskiej pod dowództwem generała Andersa, otrzymując numer 13. Po krótkim okresie służby na ORP "Ślązak", od listopada 1942 roku, aż do końca II wojny światowej, pełnił służbę na ORP "Błyskawica", uczestnicząc w najważniejszych bitwach morskich tamtych czasów.

Opisane wspomnienia niewątpliwie wzbogacą naszą wiedzę o tych, którzy służyli na polskich okrętach wojennych w czasie II wojny światowej.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania