książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria historia w obrazkach
Okres historyczny II Wojna Światowa
Jachna

Jachna

Chraniuk D., Tomecki Z., Becla G. Muzeum II Wojny Światowej
Rok wydania: 2016
ISBN: 978-83-63029-74-6

Oprawa: miękka
Ilość stron: 32
Wymiary: 210 x 295

18.99 zł


Opis wydawcy:
"Oddajemy w Twoje ręce opowieść o Janinie Wasiłojć-Smoleńskiej. "Jachna", bo taki pseudonim nosiła nasza bohaterka, była sanitariuszką w oddziałach partyzanckich Armii Krajowej na Wileńszczyźnie w czasie II Wojny Światowej oraz w 5 Wileńskiej Brygadzie AK, walczącej z władzą komunistyczną po zakończeniu wojny. Za czynny opór wobec komunistów spędziła 10 lat w więzieniach.

Do przybliżenia partyzanckiej i więziennej historii "Jachny" zachęciły nas nie tylko jej burzliwe losy oraz postawa, ale również kilka niezwykłych przedmiotów - jej osobistych pamiątek - przechowywanych w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jest to między innymi dar współwięźniarki - pudełeczko na różaniec, który niestety się nie zachował, gdyż jego paciorki wykonane były z chleba.

Komiks "Jachna" jest jednym z serii komiksów wydanych przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Chcielibyśmy przybliżyć historię Polski z okresu wojny, opowiadaną przez losy ludzi, a także przedmioty, które znajdują się na wystawie głównej w naszym muzeum.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania