książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria armie i żołnierze
Okres historyczny wiek XVI - XVIII
Husarze Ubiór, oporządzenie i uzbrojenie 1500-1775

Nakład wyczerpany!

Husarze Ubiór, oporządzenie i uzbrojenie 1500-1775

Reprint wydania z 1939 r. Gembarzewski B. Volumina.pl
Rok wydania: 2016
ISBN: 978-83-7867-999-8

Oprawa: twarda
Ilość stron: 76
Wymiary: 170 x 240

Dostępność: Niedostępna

33.50 zł


Informacja od wydawcy:

"Bronisław Gembarzewski był uznanym historykiem wojskowości, wieloletnim dyrektorem Muzeum Narodowego i Muzeum Wojska w Warszawie. Z wykształcenia artysta plastyk, kształcił się między innymi pod okiem Wojciecha Gersona. Pierwotnie powołany do armii rosyjskiej, przeniesiony do odrodzonego Wojska Polskiego, dosłużył się stopnia pułkownika. Zamiłowanie do sztuki i historii, a także wojskowa przeszłość, skłoniły go do badań nad militariami. Poświęcił im szereg prac, które okraszał bogatymi, pieczołowicie odrysowanymi ilustracjami. Jako muzealnik cieszył się swobodnym dostępem do źródeł historycznych i zachowanych zabytków.

Przedstawiamy Państwu skromny fragment jego dorobku badawczego – reprint publikacji poświęconej ubiorowi, oporządzeniu i uzbrojeniu husarii w latach 1500-1775. Jak zaznacza Gembarzewski we wstępie, w jego czasach temat był słabo udokumentowany, źródła były niekompletne, słabo zachowane, istniejące obrazy niespójne i wykonane różnymi technikami. Stąd postanowił on ujednolicić i uzupełnić wiadomości na temat tej wyjątkowej formacji wojskowej. Sięgając do początków husarii powołuje się na wiele źródeł, przytaczając konkretne cytaty tłumaczy, w jaki sposób husaria się pojawiła, skąd czerpała korzenie i jakie znaczenie miała pyszność stroju jeźdźców, objaśnia hierarchię oraz bardzo szczegółowo opisuje nawet najdrobniejsze elementy ubioru.

Reprint tej ciekawej publikacji oprawiliśmy w grubą brązową tekturę z papierowym grzbietem. Przednią część okładki zdobi ręcznie wprawiona naklejka tytułowa. Blok posiada kapitałki i wstążeczkę czytelniczą, a także zadrukowane wyklejki"Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania