książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria kolekcje
Okres historyczny przekrojowe
Hołd pruski. Matejko Wawelowi – Wawel Matejce

Hołd pruski. Matejko Wawelowi – Wawel Matejce

praca zbiorowa Zamek Królewski na Wawelu
Rok wydania: 2009
ISBN: 978-83-88476-79-2

Oprawa: twarda
Ilość stron: 266
Wymiary: 240 x 280

35.00 zł


Po raz pierwszy ukazuje się wielka monografia wyjątkowego dzieła o tematyce historycznej, zatytułowana: „Hołd pruski. Matejko Wawelowi – Wawel Matejce”.
Powstała ona w związku z pokazem obrazu na Wawelu – w miejscu, do którego został przeznaczony przez malarza. 7 października 1882 w czasie obrad Sejmu we Lwowie Jan Matejko ofiarował narodowi dzieło „na przyozdobienie jednej z sal zamku królewskiego na Wawelu, mającego być restaurowanym”, ale wówczas wzgórze było zajęte przez cesarsko-królewską armię austro-węgierską. W tej sytuacji obraz – jako depozyt tymczasowy – znalazł się w gestii Muzeum Narodowego w Krakowie i był eksponowany w Sukiennicach. Podczas II wojny światowej obraz był poszukiwany przez gestapo, ale dzięki staraniom kilku instytucji muzealnych i ludziom, którzy zaangażowali się w ratowanie malowidła, szczęśliwie ocalał.

O losach obrazu mówi kalendarium rozpoczynające edycję. W sześciu opracowaniach autorzy (Anna Zeńczak. Małgorzata Buyko, Janina Skorupska, Anna Petrus, Kazimierz Kuczman i Ewa Wiłkojć) poruszyli tematy dotyczące historii, zagadnień artystycznych i konserwatorskich malowidła.
Krótki zarys życiorysu napisała Agnieszka Janczyk, która także jest autorką artykułu zamykającego tom. Omówiła ona warsztat malarza poprzez zwrócenie uwagi na sposób komponowania przez niego tematu dzieła, do którego służyły mu znane wizerunki postaci historycznych, a także na podjęte poszukiwania modeli wśród jemu współczesnych i eksponatów dla wiernego pokazania tego zbiorowego portretu; podjęła też próbę identyfikacji osób.
Część polską kończą: bibliografia, indeks oraz spis ilustracji i źródeł fotografii.
Część angielska zawiera następujące teksty: “The Prussian Homage at the Wawel and in the Cloth Hall (Sukiennice)”, “The Prussian Homage: Important Dates”, “The Prussian Homage: Matejko for Wawel, Wawel for Matejko. Summary”, “List of Historical Figures and Matejko’s Models”, “List of Illustrations and Sources”.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania