książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Historia praworządności

Historia praworządności

Kryzys kulturowy i polityczny Gruca M. Res Humanae
Rok wydania: 2014
ISBN: 978-83-924390-1-1

Oprawa: miękka
Ilość stron: 664
Wymiary: 165 x 240

70.00 zł


Na kanwie przyjętej po II wojnie przez ONZ "Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka", autor postanowił prześledzić ewolucję praworządności od czasów starożytnej Mezopotamii po nowożytne państwa europejskie. Książka ta ma na celu wskazać na kryzys kulturowy i polityczny jaki towarzyszy cywilizacjom w wyniku wydawanych przez nie uchwał i ustaw państwowych i ich kodyfikacji. W podstawie prawnej występuje bowiem ciągła zależność od bieżącej polityki – co prowadzi nieustannie do naruszania Praw Człowieka .
Z tego względu treść tej książki nie jest nastawiona na odkrywanie nowych faktów historycznych, lecz głównie na zestawianiu znanych zdarzeń okresu starożytnego i nowożytnego, prowadzących do dialektycznych przełomów i wynikających stąd korzyści społecznych. Przedmiotem tej analizy stała się więc polityka państwowa i religijna, która bardzo często traktowała ludzi z pozycji poddaństwa klasowego. Prawo i praworządność, zdaniem autora, nigdy nie wynikały z racjonalnych ustaw i uchwał, które wydawane były tylko w interesie warstw ekonomicznie i klasowo uprzywilejowanych . Konsekwencją tego stały się rewolucje i powstania oraz coraz bardziej zbrodnicze wojny.

Znaczną część tekstu tej książki zajmuje tragiczna historia Polski. Autor uważa, że państwo polskie od zarania swoich dziejów nie potrafiło ukształtować równo prawności. Skutkiem tego stała się utrata instytucji państwa i praw ludzkich na rzecz zaborców. Ponowne odzyskanie niepodległości na początku XX w., nie przyniosło jednak równości obywateli wobec prawa. Wydawane akty prawne nadal służyły interesom elit, wyzwalając wśród ludności polskiej uczucie zagubienia w systemach prawnych. Powstaje więc ciągłe pytanie – w jaki sposób należy skutecznie walczyć o Prawa Człowieka.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania