książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria podróże w czasie i przestrzeni
Okres historyczny średniowiecze
Halowe kościoły z XIII wieku na Śląsku

Halowe kościoły z XIII wieku na Śląsku

Kozaczewska-Golasz H. Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej
Rok wydania: 2015
ISBN: 978-83-7493-899-0

Oprawa: miękka
Ilość stron: 312
Wymiary: 210 x 295

75.00 zł


Wydawnictwo składa się z dwóch części. W pierwszej opisane zostały typowe dla kościołów halowych cechy, jak konstrukcja, sklepienia, wnętrza, elewacje, filary, okna i portale. Tutaj znajduje się również porównanie kościołów halowych i bazylikowych. Druga część to katalog halowych kościołów z XIII wieku na Śląsku. Znajdziemy w nim opisy kościołów z takich miejscowości, jak: Dzierżoniów, Głubczyce, Grodków, Henryków, Kamieniec Ząbkowicki, Kożuchów, Lubsko, Oleśnica, Racibórz, Trzebnica, Wrocław, Ziębice i Złotoryja.

"Pierwsze kościoły halowe na Śląsku zaczęto wznosić w 1 tercji XIII wieku (Wrocław, Oleśnica, Dzierżoniów). Były to kościoły parafialne o prostym układzie przestrzennym, na który składał się prostokątny bezwieżowy korpus oraz prostokątne prezbiterium.

Halowy układ przestrzenny przyjęły po 1230 roku kościoły franciszkanów wrocławskich oraz cystersów w Henrykowie. Bryły kościołów zakonnych były bardziej rozbudowane. W kościele cysterskim po raz pierwszy zaplanowano prostokątne, trójnawowe prezbiterium z obejściem i wieńcem kaplic, całość zamierzano przesklepić...

W 3 ćwierci XIII w. nadal budowano kościoły parafialne o prostokątnych prezbiteriach (Grodków, Kożuchów), a równocześnie zaczęto wznosić prezbiteria zakończone wielobocznie (Głubczyce, Racibórz). Nowym elementem stały się dwuwieżowe fasady (Głubczyce, Racibórz, Złotoryja). Wszystkie kościoły były przesklepione, żebra sklepienne spływały na służki lub wsporniki. Wiązki służek na ścianach i filarach nadawały tym kościołom charakter gotyku klasycznego, trwającego do końca stulecia.

W 4 ćwierci XIII w. rozpoczęto budowę kościoła cysterskiego w Kamieńcu Ząbkowickim (od 1272 r.) oraz kolegiatę pw. św. Krzyża we Wrocławiu (1288–1295 – prezbiterium, transept i mury obwodowe dolnego kościoła). Obiekty te otrzymały rozbudowane układy przestrzenne o znacznej wysokości. Ich wnętrza o gładkich ścianach bez służek wyznaczyły początek nowego etapu gotyku – gotyku rozwiniętego, który panował na Śląsku w XIV wieku".Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania