książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Grunwald. Przewodnik Historyczny

Nakład wyczerpany!

Grunwald. Przewodnik Historyczny

Gancewski J. (red.) ElSet
Rok wydania: 2010
ISBN: 978-83-61602-68-2

Oprawa: miękka
Ilość stron: 112
Wymiary: 130 x 200

Dostępność: Niedostępna

26.50 zł


Książka powstała z inicjatywy Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w związku ze zbliżającą się 600. rocznicą bitwy pod Grunwaldem. W niezwykle przystępny sposób przedstawia ona jeden z pierwszych zakonów rycerskich w historii Europy – Krzyżaków. Jest to historia rozkwitu i upadku potęgi rycerzy spod znaku czarnego krzyża, którzy przybyli na ziemię pruską, aby ujarzmić żywioł jej pogańskich mieszkańców. Jest to także historia stosunków polsko-krzyżackich, a w końcu i historia Wielkiej Bitwy, jaka rozegrała się 15 lipca 1410 roku na Polach Grunwaldu.

Grunwald. Przewodnik historyczny zadowoli większość czytelników, bowiem wykład historyczny ujęty został w formę swobodnej narracji, dalekiej od patosu rozprawy naukowej. Niezwykle ważny jest rozdział zamykający książkę, będący próbą refleksji nad obecnością etosu Wielkiej Bitwy w świadomości Polaków na przestrzeni minionych wieków.

Do książki załączony jest informator praktyczny. Po rozłożeniu jego pierwszą stronę stanowi mapa, będąca malarską interpretacją ustawienia wojsk w chwili rozpoczęcia bitwy oraz zestawienie chorągwi wojsk koronnych, litewskich, ruskich, tatarskich oraz chorągwi zakonu krzyżackiego (wedle nowych ustaleń historyków). Strona druga zawiera zaś informacje praktyczne dotyczące programu obchodów 600-lecia bitwy na Polach Grunwaldu, m.in.: ramowy program „Dni Grunwaldu 2010”, informacje zmianach w ruchu drogowym, informacje o bazie noclegowej w okolicach Grunwaldu, mapę rozmieszczenia obiektów i miejsc obsługi na Polach Grunwaldu oraz informacje o miejscach w okolicy, które warto obejrzeć.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania