książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Gra strategiczna - Warszawa 1944

Nakład wyczerpany!

Gra strategiczna - Warszawa 1944

Taktyka i Strategia

Oprawa: nie dotyczy
Ilość stron: 0

59.00 zł


Planszowa gra strategiczna dla 2-4 osób, od 14 lat, plansza: 2 x 50/70 cm, 360 sztancowanych żetonów, instrukcja, scenariusze.

Pod koniec lipca 1944 r. na przedpolach Warszawy doszło do zaciętych walk radzieckiej 2. Armii Pancernej z niemieckimi dywizjami pancernymi (4., 19., 3. SS i 5. SS). 30 lipca czołówki sowieckiego III Korpusu Pancernego weszły do Radzymina i Wołomina.
Opanowanie Warszawy wydawać się mogło kwestią godzin, może kilku dni. Huk armat docierał już do miasta.
1 sierpnia o godzinie 17.00 w stolicy wybuchło powstanie. Nie było ono jednak zaskoczeniem dla okupujących miasto Niemców. Dlatego też nie zdobyto wielu strategicznych punktów, w tym mostów i stacji kolejowych. Udało się jednak sparaliżować ruch kolumn wojskowych idących na wschód – przeciw Armii Czerwonej. Niemcom pozostały jedynie drogi przez Modlin i Karczew. Musieli przy tym wydzielić znaczne siły do pacyfikacji niepokornego miasta.
Tymczasem wraz z wybuchem powstania, Armia Czerwona nie dość, że nie zintensyfikowała działań ofensywnych, to wręcz je zatrzymała, a niektórym jednostkom wydano nawet rozkaz opuszczenia wysuniętych pozycji.
Przez 63 dni miasto krwawiło, nie mogąc doczekać się odsieczy. A przecież za Wisłą stała potężna armia, dla której zdobycie Warszawy nie było najmniejszym problemem. A jednak polityczne rozgrywki Stalina i okrucieństwo atakujących Niemców doprowadziły do całkowitej zagłady stolicy i śmierci 200 000 jej mieszkańców.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania