książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Goście, kupcy, osadnicy

HIT

Goście, kupcy, osadnicy

Kontakty Słowian Zachodnich i Skandynawów w epoce wikingów Jagodziński J. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
Rok wydania: 2023
ISBN: 978-83-945917-6-2

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 296
Wymiary: 170 x 240

Dostępność: Na półce

66.00 zł


Kontakty zachodniosłowiańsko-skandynawskie fascynują kolejne pokolenia badaczy. Choć archeologia dawno obaliła już tezę o wikińskich korzeniach Piastów, to zagadka relacji wczesnośredniowiecznych Słowian i Skandynawów do dziś jest jednym z ważniejszych problemów mediewistyki. Jakub Jagodziński wychodzi poza ramy tradycyjnego ujęcia, które redukuje zjawisko do jednostronnych wpływów. To próba szerszego spojrzenia na specyfikę wzajemnych relacji, które – jak dowodzi autor – wbrew powszechnej opinii były symetryczne.

Kim byli Skandynawowie, którzy pojawili się w państwie Piastów na początku XI wieku? Dlaczego na duńskich wyspach rozpoznajemy słowiańskie nazwy miejscowości? Jak należy rozumieć relacje Słowian i Skandynawów – byli to partnerzy, wrogowie, a może… goście, kupcy i osadnicy?

Monografia Jakuba Jagodzińskiego to przewodnik po fascynującym świecie relacji słowiańsko-skandynawskich, w którym dwa pozornie obce sobie etnosy, okazują się ważnymi partnerami.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania