książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria zamki, dwory, pałace
Okres historyczny przekrojowe
Góra Zamkowa w Wyszogrodzie. Mazowiecki ośrodek władzy na przestrzeni dziejów

Nakład wyczerpany!

Góra Zamkowa w Wyszogrodzie. Mazowiecki ośrodek władzy na przestrzeni dziejów

Olszacki T., Różański A. Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-7654-383-3

Oprawa: twarda
Ilość stron: 288
Wymiary: 205 x 265

Dostępność: Niedostępna

48.00 zł


Książka jest podsumowaniem wiedzy o dotąd nieomal zupełnie zapomnianym zamku w Wyszogrodzie – niegdyś jednej z najważniejszych siedzib książąt mazowieckich, którego uroda opiewana była przez staropolskich autorów.
Podczas badań nad Górą Zamkową autorzy wykorzystali wszystkie dostępne kategorie źródeł, w tym archiwalne teksty, mapy oraz wyniki badań archeologicznych, zarówno wykopaliskowych, jak i nieinwazyjnych. Dzięki komplementarnej ich analizie zaproponowano przestrzenną rekonstrukcję założenia w trzech fazach jego użytkowania: jako drewniano-ziemnej rezydencji Konrada Mazowieckiego i jego potomków, murowanego gotyckiego zamku wystawionego przez Siemowita III i Janusza Starszego, a wreszcie wczesnonowożytnej siedziby ostatnich Piastów i królewskich starostów. Poza obszernymi opisami obiektu i jego planami w publikacji zamieszczono także rysunkowe wizualizacje obiektu.
Prezentowana monografia jest pierwszym z tomów serii wydawniczej „Zamki Niżu Polskiego”, w której autorzy zamierzają przedstawić polskie zamki w świetle najnowszych studiów kastellologicznych.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania