książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Genialni

Genialni

Lwowska szkoła matematyczna Urbanek M. Iskry
Rok wydania: 2014
ISBN: 978-83-244-0381-3

Oprawa: twarda z obwolutą
Ilość stron: 284
Wymiary: 155 x 245

Dostępność: Na półce

39.80 zł


Za granicą mówili: "X to dobry matematyk, z pewnością Polak". U nas się słyszało: "Y to prawdziwy Polak; z pewnością słaby matematyk". Ponoć matematycy są nieśmiali, nie potrafią z laikami rozmawiać na temat tego nad czym pracują. Uczeni nie opowiadają bo brakuje prawdziwie zainteresowanych.
Za twórców lwowskiej szkoły matematycznej przemówił Mariusz Urbanek, pisząc zbiorową biografię genialnych uczonych, przełamujących polski kompleks niższości wobec nauk ścisłych. Pasjonującą historię o matematykach, których los po I wojnie światowej sprowadził do Lwowa i przez kilkanaście lat pozwolił się spotykać w kawiarni Szkocka przy placu Akademickim.
Stefan Banach, Hugo Steinhaus, Stanisław Ulam, Stanisław Mazur, Antoni Łomnicki i wielu innych uczonych - to oni tworzyli tzw. lwowską szkołę matematyczną. Współpracując ze sobą, bądź rywalizując, przeciwstawiając matematykom z Warszawy i Krakowa, dokonali wielu odkryć, zdobyli sławę, zaszczyty i zrobili międzynarodowe kariery wykładowców, a Ulam został współtwórcą pierwszej bomby atomowej.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania