książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Gabi i Uwe

Gabi i Uwe

Mój dziadek zginął w Auschwitz. A mój był esesmanem Seltmann U. von PWN
Rok wydania: 2012
Seria: Literatura Faktu PWN
ISBN: 978-83-01-16954-1

Oprawa: twarda
Ilość stron: 384
Wymiary: 150 x 215

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

39.10 zł


Przypadkowe spotkanie z nieznanym Żydem w krakowskiej synagodze kilkanaście lat temu sprawi, że Uwe von Seltmann, niemiecki teolog i publicysta zwróci się ku nieznanej przeszłości własnych przodków, oraz dziadków Gabrieli, swojej żony Polki. Żmudna kwerenda w rodzinnych zbiorach i archiwach wielu krajów przyniesie nieoczekiwane i druzgocące efekty.

Z ocalałych relacji z przeszłości, fragmentów listów, dokumentów, notatek, zdjęć, rozmów z sędziwymi już świadkami z Polski, Niemiec, Ukrainy, Francji i Izraela autor buduje fascynującą opowieść o losach ofiar i oprawców drugiej wojny światowej.

Pojawiają się przed nami „ludzie, którzy są do wszystkiego zdolni, którzy czynią dobro i ale i mnóstwo straszliwego zła, którzy są kochającymi rodzicami i brutalnymi oprawcami. A czasami i jednym, i drugim”.

Dziadek autora, młody ale zaufany członek sztabu Odilo Globocnika, odpowiedzialnego za wymordowanie tysięcy ludzi i planową akcję zagłady, oddelegowany do Lublina i Krakowa, wymienia z matką i żoną czułe listy.W tym samym czasie dziadek Gabrieli, oddany pracy z dziećmi polski nauczyciel na Huculszczyźnie spędza ostatnie chwile życia w obozach Majdanka i Auschwitz.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania