książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Faszyzm. Ostrzeżenie

Faszyzm. Ostrzeżenie

Albright M. Poltext
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-7561-945

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 340
Wymiary: 140 x 210

Dostępność: Na półce

45.90 zł


Faszyzm. Słowo, które powinno wywoływać co najmniej niepokój, przez lata spowszedniało przez jego nadużywanie, stosowanie w nieadekwatnych sytuacjach. Madeleine Albright w swojej książce podejmuje próbę ponownego napełnienia go treścią. Tak, byśmy znów przywiązywali do niego należytą wagę - recenzja Stefana Kabata.

Autorka zabiera nas w pasjonującą podróż przez meandry historii najnowszej i polityki, zaglądając przy tym w niemal każdy zakątek świata. Wychodząc od klasycznych przykładów faszyzmu - faszyzmu włoskiego oraz nazistowskich Niemiec - prowadzi nas następnie przez szereg innych, historycznych i współczesnych, przykładów przywódców i systemów, które skłonna jest określać jako co najmniej faszyzujące.

Albright konsekwentnie podkreśla w swojej książce, że faszyzm w gruncie rzeczy nie jest sprecyzowaną ideologią, dlatego niespecjalnie da się go umieścić na tradycyjnej osi podziałów politycznych lewica-prawica. Tłumaczy, że faszyzm jest raczej formą działania - gotowością zrobienia wszystkiego, włącznie ze stosowaniem przemocy, dla osiągania swoich celów. Współcześnie też coraz częściej przy zachowaniu pozorów demokratyczności.

Przedstawicielka elit (profesor uniwersytecka, dyplomatka, pierwsza kobieta na stanowisku sekretarza stanu USA), demokratka, imigrantka, w dodatku o żydowskich korzeniach - w postaci Albright zdają się mieścić wszystkie cechy, które pozwoliłyby jej w każdym z opisywanych systemów być wskazaną jako wróg. Tym samym staje się zresztą bodaj najwłaściwszą osobą, by podjąć problematykę opisywaną w książce - tym bardziej, że na początku swojej bogatej biografii sama przed dwoma opisywanymi przez siebie faszyzmami musiała uciekać na emigrację.

"Tytułowe ostrzeżenie, a raczej ostrzeżenia, brzmią dość znajomo. Dotyczą groźby, jaką niosą za sobą takie działania, jak podważanie uczciwości i prawdomówności mediów, podważanie zaufania do sądów, do procesu wyborczego, do mainstreamowych polityków, a także idące za tym wszystkim "lekarstwa"."Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania