książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ludzie, czasy, obyczaje
Okres historyczny przekrojowe
Dzieje górnictwa siarkowego w Polsce od XV do XXI wieku

Dzieje górnictwa siarkowego w Polsce od XV do XXI wieku

Wójcik-Łużycki A. (red.) Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega
Rok wydania: 2021
ISBN: 978-83-88660-62-7

Oprawa: miękka
Ilość stron: 344
Wymiary: 230 x 270

Dostępność: Na półce

112.00 zł


Publikacja pt. “Dzieje górnictwa siarkowego w Polsce od XV do XXI wieku” to kompendium wiedzy o dziejach polskiego górnictwa siarkowego, które ujmuje całość zagadnienia, choć nie wyczerpuje wszystkich problemów związanych z wydobyciem i przetwórstwem siarki.

W świadomości historycznej Polaków dominują tradycje górnicze związane zwłaszcza z kopalnictwem soli węgla. Nie ma w niej górnictwa siarkowego, choć ma ono wielkie, co najmniej sześciowiekowe tradycje. Zapoczątkowała je kopalnia powstała na przełomie XIV i XV wieku w podkrakowskich Swoszowicach i przywilej króla Władysława Jagiełły z 1415 roku. Powstanie i rozwój tej kopalni za czasów panowania władców z dynastii Jagiellonów i Wazów uczynił ze Swoszowic jedyny w ówczesnej Europie ośrodek górnictwa siarkowego. Etap dawnego górnictwa siarkowego w Polsce zakończył się definitywnie w 1921 roku zamknięciem kopalni w Posądzy koło Proszowic.
Górnictwo siarkowe wróciło na przemysłową mapę Polski z chwilą odkrycia przez prof. Stanisława Pawłowskiego w roku 1953 niezwykle bogatych złóż siarki w okolicach Tarnobrzega. W krótkim czasie powstały wówczas dwa wielkie kombinaty – Kopalnie i Zakłady Przetwórcze Siarki “Siarkopol” i Zakłady Chemiczne Siarki “Siarkopol” w Grzybowie k. Staszowa, tworząc razem Tarnobrzeskie Zagłębie Siarkowe .

Książka ma charakter albumowy. Teksty dziewięciu autorów monografii wzbogaca wiele unikatowych ilustracji w większości pochodzących ze zbiorów Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego.



Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania