książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria zamki, dwory, pałace
Okres historyczny wiek XVI - XVIII
Dzieje budowy renesansowego zamku na Wawelu, około 1504-1548

Dzieje budowy renesansowego zamku na Wawelu, około 1504-1548

Fischinger A., Fabiański M. Zamek Królewski na Wawelu
Rok wydania: 2009
ISBN: 978-83-88476-90-7

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 204
Wymiary: 230 x 265

44.10 zł


Po stu latach od wydania przez Stanisława Tomkowicza opracowania historii budowli na Wawelu, ukazała się długo i niecierpliwie przez środowisko naukowe oczekiwana monografia dziejów budowy renesansowego pałacu Zygmunta Starego.
Na podstawie drobiazgowej analizy źródeł pisanych i dogłębnej znajomości budowli, wspomaganej przez wyniki badań technicznych, przeprowadzonych podczas ostatniej całościowej konserwacji od r. 1990, po raz pierwszy systematycznie omówiono organizację, finansowanie robót oraz ich przebieg. Dzięki udokumentowaniu i wyjaśnieniu wielu nierozwiązanych dotąd zagadnień publikacja może zainteresować nie tylko specjalistów, ale też osoby zainteresowane historią kultury Polski złotego wieku.
Wartość dokumentacyjną tekstu powiększają skrupulatnie zestawione przypisy źródłowe, a także osobny tom ( II, w przygotowaniu), który będzie zawierał pełny ilustrowany katalog sumaryczny fragmentów kamieniarki renesansowej, zachowanych obecnie w murach rezydencji lub przechowywanych w lapidarium, oraz tych zaginionych, ale znanych z ocalałej dokumentacji. Walory tekstu i katalogu przesądzają, że publikowany materiał stanie się niezbędnym punktem wyjścia dla wszystkich poważnych badań nad architekturą rezydencji królewskiej, mecenatem artystycznym i kulturą dworu Zygmunta Starego.
Tom I zamykają indeks nazwisk i topograficzny oraz tablice, z ilustracjami dotyczącymi kwestii omawianych w tekstach, których numery umieszczono jako marginalia.
W przygotowaniu wersja angielska tomu I.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania