książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

D-Day Lądowanie w Normandii

D-Day Lądowanie w Normandii

Bailey R. Wydawnictwo RM
Rok wydania: 2011
Seria: Świadkowie. Zapomniane głosy
ISBN: 978-83-7243-846-1

Oprawa: miękka
Ilość stron: 370
Wymiary: 160 x 210

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

39.90 zł


6 czerwca 1944 roku - dzień, w którym alianckie wojska przekroczyły kanał La Manche i zaczęły torować sobie drogę do okupowanej przez nazistów północno-zachodniej Europy. Zapoczątkowane zrzutem jednostek powietrznodesantowych i poprzedzone zmasowanym bombardowaniem z powietrza i morza lądowanie w Normandii było najambitniejszą powietrzno-morską operacją desantową, jaką kiedykolwiek podjęto. Jej sukces stał się początkiem końca nazistowskiej Rzeszy.

Autor Zapomnianych głosów wykorzystał relacje naocznych świadków, zarejestrowane przez Imperial War Museum, tysiące godzin opowieści brytyjskich żołnierzy, którzy brali udział w akcji. Ich słowami przedstawił porywającą historię wydarzeń zmieniających bieg II wojny światowej. Poznajemy wspomnienia spadochroniarzy i komandosów, pilotów szybowców i załóg łodzi desantowych, ludzi pełniących służbę w lotnictwie i w marynarce. Z pierwszej ręki dowiadujemy się, co czuli, gdy czekali na wkroczenie do akcji, gdy zbliżali się do plaż i stref zrzutu oraz gdy lądowali i spotykali wroga. Przekazy dotyczą zarówno chwalebnego zdobycia mostu "Pegaz" przez brytyjskich spadochroniarzy, jak i bezwzględnej walki, jaką musiały stoczyć oddziały desantowe szturmujące wybrzeże.

Zapomniane głosy, oparte na ogromnej liczbie niepublikowanych dotąd materiałów, to doniosłe i przejmujące świadectwo kluczowego momentu współczesnej historii.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania