książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria dla dzieci
Okres historyczny II Wojna Światowa
Czika. Piesek w getcie

Czika. Piesek w getcie

Dagan B. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-7704-863-2

Oprawa: twarda
Ilość stron: 40
Wymiary: 205 x 255

Dostępność: Na półce

29.80 zł


Ukazało się nowe wydanie książki „Czika, piesek w getcie” - adresowanej do młodego czytelnika opowieści z czasów Zagłady autorstwa Batszewy Dagan, byłej więźniarki KL Auschwitz, psycholog z wykształcenia, która jest pionierką w opracowaniu metod przekazywania dzieciom i młodzieży wiedzy o Zagładzie.

Książka przedstawia historię opartą na autentycznych wydarzeniach, które miały miejsce w jednym z gett na terenie okupowanej przez Niemców Polski. Bohaterką jest Czika – piesek pięcioletniego chłopczyka o imieniu Michaś, który stara się uchronić swojego pupila przed oddaniem go okupantom.

– Opowiedziana przystępnym językiem historia jest propozycją dla rodziców i nauczycieli, którzy chcą przybliżyć swoim dzieciom i uczniom trudny temat Zagłady. Narracja prowadzona jest w sposób niezwykle wyważony i dostosowany do percepcji młodego odbiorcy - powiedziała Jadwiga Pinderska-Lech kierująca Wydawnictwem Muzeum Auschwitz. – Olbrzymim walorem książki są nowe ilustracje autorstwa Aleksandry Cieślak, która w trakcie pracy nad nimi przestudiowała fotografie archiwalne z getta radomskiego, w którym podczas wojny przebywała Batszewa Dagan. Rysunki powstawały w konsultacji z pisarką - dodała Jadwiga Pinderska-Lech.

Dla autorki ilustracji Aleksandry Cieślak największym wyzwaniem była odpowiedź na dwa pytania: jak zilustrować cudze wspomnienia oraz jak pokazać świat, którego już nie ma? – Autorka postawiła przede mną ciekawe wyzwanie. Uznałam, że ilustracje mogą momentami wchodzić w rolę „rodzinnych fotografii”. Źródłem inspiracji były dla mnie zdjęcia z radomskiego getta i skansenu. Zależało mi, żeby przybliżyć młodemu odbiorcy tamte realia: chaty, wieś, wygląd ulic. Rysunki wykonałam tuszem, ale po edycji nabrały nieco „drzeworytniczego” charakteru, co jak myślę ożywiło ilustracje – powiedziała.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania