książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Cynkowi chłopcy

Cynkowi chłopcy

Aleksijewicz S. Czarne
Rok wydania: 2021
Seria: Reportaż
ISBN: 978-83-8191-137-5

Oprawa: miękka
Ilość stron: 312
Wymiary: 130 x 215

Dostępność: Na półce

35.00 zł


Kolejne wydanie (2021 r.) książki.
ddziały radzieckie przez dziesięć lat „udzielały narodowi afgańskiemu braterskiej pomocy”. Od 1979 do 1989 roku życie straciło co najmniej kilkaset tysięcy Afgańczyków, a kilkadziesiąt tysięcy radzieckich żołnierzy poniosło śmierć lub zostało rannych. Wyjeżdżali, by zostać bohaterami. Do kraju wracali jako bankruci – bez nóg, bez rąk, bez złudzeń, z koszmarami, które miały ich nigdy nie opuścić. Niektórzy wracali w cynkowych trumnach.
Z opowieści weteranów, pielęgniarek, prostytutek, matek i żon „afgańców” wyłania się wstrząsający obraz niepotrzebnej wojny; wśród zapierających dech w piersiach afgańskich krajobrazów rozgrywają się ludzkie dramaty, a odwaga i braterstwo przeplatają się z niegodziwością i okrucieństwem. „W każdej kolejnej książce z uporem robię to samo – pisze Aleksijewicz – zmniejszam historię do wymiarów człowieka”.
Po publikacji książki Swietłana Aleksijewicz została pozwana o znieważenie honoru i godności żołnierzy walczących w Afganistanie.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania