książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

C.k. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej w latach 1883–1914

C.k. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej w latach 1883–1914

Instytucja i ludzie Wójcik M. Księgarnia Akademicka
Rok wydania: 2023
ISBN: 978-83-8138-941-9

Oprawa: twarda
Ilość stron: 330
Wymiary: 175 x 245

Dostępność: Na półce

84.00 zł


Monografia opracowana przez Michała Wójcika pt. “C.k. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej w latach 1883–1914. Instytucja i ludzie” to wnikliwa analiza wpływu tej instytucji na rozwój miasta i lokalnej społeczności na przełomie XIX i XX wieku, w kontekście zmian społeczno-politycznych Austro-Węgier.
Publikacja to nie tylko opowieść o sądzie, ale także o ludziach, którzy tworzyli jego historię i o miejscowości, która dzięki niemu rozkwitła. Przedstawiając szeroki kontekst historyczny i społeczny, Michał Wójcik zaprasza do dyskusji na temat roli urzędników jako nowej warstwy społecznej w rozwoju społeczno-kulturalnym małych ośrodków miejskich ówczesnej Galicji. Dlatego dużym walorem książki są opracowane biogramy sędziów, adwokatów i notariuszy działających w obrębie Sądu Powiatowego w Mszanie Dolnej. Przywracając o nich pamięć, autor odtwarza nieznane losy swojego miasta.
Publikacja została przygotowana na podstawie rzetelnej kwerendy archiwalnej przede wszystkim w zasobie Archiwum Narodowego w Krakowie, ale też z wykorzystaniem materiałów archiwalnych przechowywanych we Lwowie w Centralnym Państwowym Archiwum Historycznym Ukrainy.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania