książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria zamki, dwory, pałace
Okres historyczny wiek XVI - XVIII
Budownictwo drzewne i wyroby z drzewa w dawnej Polsce


Chwilowy brak pozycji!

Budownictwo drzewne i wyroby z drzewa w dawnej Polsce

Gloger Z. Graf_ika
Rok wydania: 2006
ISBN: 978-83-923582-0-6

Oprawa: twarda
Ilość stron: 192
Wymiary: 180 x 250

Dostępność: Niedostępna

83.70 zł


Książka opatrzona jest dwustronicowym wstępem napisanym przez autora. Tom pierwszy zawiera 383 strony. Tom drugi to tylko 192 strony, ponieważ śmierć autora zatrzymała pracę przy encyklopedii na literze "L". Oba tomy wydane są w jednym woluminie.

Praca ta jest alfabetycznym spisem licznych i wspaniałych przykładów budownictwa drewnianego w dawnej Polsce " na jej kartach prezentowane są obiekty z Podlasia, Mazowsza, Litwy, Żmudzi, z pogranicza Podola i Wołoszczyzny, z Galicji, z Czerwonej Rusi, Poznańskiego, Grodzieńszczyzny i innych regionów. Autor opisuje także nieistniejące już obiekty z terenów Litwy, Podlasia, Mazowsza, Lubelszczyzny, Ukrainy, Żmudzi, Ziemi Sandomierskiej, Opatowskiej, Radomskiej itd.

Z. Gloger przedstawia w swojej książce dawne cerkwie drewniane, stare domy, chaty, dwory szlacheckie, pałace, stare pomniki przyrody, dzwonnice, kościoły, lamusy, krzesła, krzyże, kufry etc. Łącznie księga zawiera około 550 zdjęć, rysunków i rycin (m.in. świetne rysunki Z. Glogera oraz ryciny wg Jana Matejki).
Jest to praca o wyjątkowej wartości naukowej (etnograficznej i historycznej) z uwagi na fakt, iż większość prezentowanych obiektów nie przetrwała do naszych czasów.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania