książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Z mojego życia


Chwilowy brak pozycji!

Z mojego życia

Wspomnienia z lat 1855-1914 Geyer H. A. Literatura
Rok wydania: 2002
ISBN: 83-88484-59-1

Oprawa: twarda
Ilość stron: 211
Wymiary: 210 x 195

31.50 zł


Helena Anna Geyer, żona łódzkiego fabrykanta, spisywała wspomnienia w przededniu I wojny światowej. Pisała po niemiecku tekst oryginalny zamieszczono po tłumaczeniu łódzkiego historyka Krzysztofa Woźniaka, autora posłowia i przypisów.
Autorka w 1873 r. wyszła za Gustawa Geyera, syna jednego z pierwszych łódzkich fabrykantów i przeniosła się do Łodzi. Gustaw zmarł w 1893 r., żona przeżyła go o 42 lata. W swoich wspomnieniach skupia się na życiu rodzinnym. Pisze o swoich troskach, kłopotach ze służbą, chorobach. Te osobiste wyznania w połączeniu z komentarzem Woźniaka tworzą interesującą opowieść o życiu burżuazji w końcu XIX w. Książkę uzupełnia komentarz językoznawczy Jorga Rieckego. Niemiecki lingwista analizuje tekst pod kątem użycia słów i budowania fraz, śledzi też wpływ "Lodzer Deutsch" na język Heleny Geyer.
Książka "Z mojego życia" została pięknie wydana przez łódzką oficynę Literatura. Tekst podzielono na dwie części. Wspomnienia Geyerowej umieszczono na papierze w kolorze sepii. Komentarze Krzysztofa Woźniaka i Jorga Rieckego są już na zwykłym papierze. Są archiwalne fotografie, a także tablice genealogiczne Geyerów i Weilów, mapka z majątkami rodziny.
[z rec. Joanny Podolskiej]Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania