książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria czasopisma odkrywców
Okres historyczny historia najnowsza
Biuletyn IPN 6 (139) czerwiec 2017

Biuletyn IPN 6 (139) czerwiec 2017

Pismo o najnowszej historii Polski IPN
Rok wydania: 2017
ISBN: 1641-9561

Oprawa: miękka
Ilość stron: 160
Wymiary: 170 x 240

8.00 zł


Zagłada Żydów na okupowanych przez Niemców polskich ziemiach – to główny temat numeru.

Żydzi i Polacy nie mogli pojąć, że Niemcy bezwzględnie realizują plan zniszczenia całego narodu. Scenariusz likwidacji gett we wszystkich miastach był podobny. Żydzi do ostatnich chwil łudzili się, że są szanse przetrwania. Nikt nie wierzył w pełną zagładę. Niemcy wykorzystywali dezinformację jako skuteczne narzędzie eliminujące opór. Kolejne transporty kierowano do miejsc zagłady. W numerze ukazujemy Akcję Reinhardt, realizowaną na terenie Generalnego Gubernatorstwa oraz niszczenie Żydów na polskich terenach wcielonych do Rzeszy.

W czerwcowym „Biuletynie IPN” publikujemy fragmenty wspomnień premiera Jana Olszewskiego „Lustracja i koszmarny śmiech Wałęsy” o nocy 4 czerwca 1992 r., która na długie lata zahamowała w Polsce proces rozliczenia z komunistyczną przeszłością.

W numerze ponadto: „Polskie rodziny” – Wojtyłowie – o najbliższych Jana Pawła II; „Sylwetki” – porucznik Jan Makarewicz – ofiara Zbrodni Katyńskiej; „Ludzie wolności” – kardynał József Mindszenty, który sprzeciwiał się nazistom i komunistom; artykuł o alianckich nalotach na Hamburg oraz inne spojrzenie na Operację „Wisła”

Do numeru dołączono płytę CD z filmem „Stella” o losach Żydówki ocalonej przez Polaków w Łomżyńskiem.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania