książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria fakty, domysły, interpretacje
Okres historyczny przekrojowe
100 pytań na 100 lat historii Polski (1918-2018)

100 pytań na 100 lat historii Polski (1918-2018)

praca zbiorowa POLITYKA
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-64076-84-8

Oprawa: miękka
Ilość stron: 108
Wymiary: 170 x 260

43.50 zł


Na stulecie niepodległości stawiamy 100 najważniejszych pytań o współczesną historię Polski.
Świętowanie stulecia odzyskanej po rozbiorach niepodległości Polski to właściwy moment, żeby zza kurtyny mitów i uproszczeń wydobyć rzeczywiste sensy dziejów. Zwłaszcza momenty kluczowe, które przesądzały o wolności lub zniewoleniu oraz te, które budowały tożsamość narodową i obywatelską świadomość. Zmieniało się miejsce Rzeczpospolitej na geopolitycznej mapie Europy, zmieniały ustroje, rządy, przeobrażało się społeczeństwo, a często były to zwroty gwałtowne i traumatyczne. Nawet jeśli chciane, nie znaczy, że bezbolesne.
Trwają spory o postaci, które zaważyły na polskiej historii: Czy Józef Piłsudski był dyktatorem? Czy można widzieć w komuniście Władysławie Gomułce bohatera narodowego? A Lech Wałęsa to heros opozycji czy współpracownik SB o ps. Bolek? Do tego dochodzi nowy bohater zbiorowy naszych czasów – tzw. żołnierze wyklęci. Czy rzeczywiście mogą być – in gremio – powodem do dumy? Skrajnie bywają postrzegani i ludzie, i całe okresy w historii Rzeczpospolitej. Czy PRL uznać za kontynuację polskiej państwowości, czy raczej potraktować jak wyrwę w jej istnieniu? Nawet II RP budzi szereg kontrowersji, a co dopiero III RP z Okrągłym Stołem i rozliczaniem (bądź nie) komunistów. Przychodzi mierzyć się ze stereotypami i zafałszowaniami.
Święto niepodległości ma charakter narodowy, a warto pamiętać, że budowanie tożsamości narodowej w opozycji do innych nacji, poprzez odróżnianie się i odcinanie od nich ma swoją cenę. Relacje Polaków z mniejszościami nigdy łatwe nie były. Z Ukraińcami spletli węzeł gordyjski wzajemnych pretensji, pokrzywdzenia, nienawiści. Podobnie skomplikowane stosunki łączą Polaków i zarazem dzielą z narodem żydowskim i z Niemcami. Pytając o sprawy bolesne, dotykamy niejednej rany, ale robimy to wierząc, że bez oczyszczenia nigdy się nie zabliźnią.
Na koniec rzut oka na mapę Europy: Czy dziś Polska jest na niej bliżej Zachodu czy Wschodu?

Z niełatwymi pytaniami zmierzyło się kilkudziesięciu wybitnych historyków i naukowców, autorów świetnych książek, czasami uczestników opisywanych wydarzeń. Udowodnili, że chociaż pytania mogą wydawać się proste, to odpowiedzi na nie są złożone. Ale i pasjonujące.

ze wstępuOferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania