książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria wojny, batalie, potyczki
Okres historyczny XIX wiek
Kampania Chancellorsville 1863

Nakład wyczerpany!

Kampania Chancellorsville 1863

Studium kampanii i bitwy Bigelow J. Napoleon V
Rok wydania: 2015
ISBN: 978-83-7889-290-8

Oprawa: twarda
Ilość stron: 540
Wymiary: 170 x 240

Dostępność: Niedostępna

95.00 zł


Autor publikacji, John Bigelow (młodszy), całe swoje życie poświęcił karierze wojskowej. W momencie rozpoczęcia pracy nad tą publikacją miał za sobą walki z Indianami na pograniczu oraz udział w wojnie amerykańsko – hiszpańskiej. Odznaczył się w bitwach pod Las Guasimas i El Caney a w bitwie o Wzgórze San Juan został ciężko ranny. Odznaczony Srebrną Gwiazdą, w 1904 roku zakończył służbę w armii i mógł poświęcić się pracy naukowej na Politechnice Massachusetts, w trakcie której powstało niniejsze opracowanie. Autor oparł się w nim w dużej mierze na Oficjalnych Dziennikach, stanowiących wciąż bezcenne źródło wiedzy dla autorów piszących o wojnie secesyjnej, ale także na licznych innych źródłach – opracowaniach, dokumentach, listach od uczestników bitwy czy dokumentach poszczególnych jednostek.
Publikacja poprowadzi czytelnika przez przygotowania do kampanii, plan Hookera i jego realizację, a później dzień po dniu, godzina po godzinie i minuta po minucie przez samą bitwę. Autor nie tylko drobiazgowo opisuje przebieg wydarzeń, ale także prezentuje czytelnikowi stan wiedzy, posiadanej przez poszczególnych dowódców, często stawiając pytania, czy w danej sytuacji i posiadając określone dane, można było zachować się inaczej. Sam zresztą przyznaje, że nie jest sztuką analizować bitwę mając wszystkie dane; sztuką jest analizować ją mając te same dane, jakie mieli podejmujący decyzje dowódcy.

Publikacja bez wątpienia jest najszerszą pozycją dostępną w języku polskim, opisująca szczegółowo jedną z najsłynniejszych bitew wojny secesyjnej, dającą wgląd nie tylko w przebieg walk, ale w organizację i logistykę obu armii oraz w podejście do planowania działań. Czytelnik będzie mógł niejednokrotnie zastanowić się, co można był zrobić lepiej i w jaki sposób można było zmienić wynik bitwy i całej kampanii, w czym z pewnością pomogą dołączone, bardzo szczegółowe, mapy.Recenzje

Brak recenzji tej pozycji

Wystaw swoją:

Nick
Recenzja

Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania