książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria armie i żołnierze
Okres historyczny przekrojowe
18. Pułk Ułanów Pomorskich

18. Pułk Ułanów Pomorskich

Turek W. Muzeum II Wojny Światowej
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-65957-08-5

Oprawa: miękka
Ilość stron: 24
Wymiary: 170 x 230

12.50 zł


Książka Wojciecha Turka jest pierwszym tomem z serii „Patroni dla gdańskich ulic” poświęconej tym, których imiona zasługują na to, by stały się stałym elementem gdańskiego krajobrazu.

18. Pułk Ułanów Pomorskich stworzył gen. Józef Dowbór-Muśnicki w 1919 r. Autor prezentuje dzieje polskich kawalerzystów, przypominając te najbardziej znane wydarzenia związane pułkiem, jak np. szarża pod Krojantami z 1 września 1939 r., oraz te mniej znane – ich udział w walkach o polskie Pomorze z żołnierzami Grenzschutzu czy pobyt ułanów na Łotwie, skąd przypłynęli do Gdańska.

„Kiedy powstawała niepodległa Polska, odrodzona jak feniks z popiołów, ułani pomorscy – nie wiedząc o rozstrzygnięciu losów Bitwy Warszawskiej – „dla ojczyzny ratowania” wrócili „przez morze” i stanąwszy w Gdańsku, złożyli wzruszające świadectwo swego patriotyzmu […] mając do wyboru bezpieczne życie w Niemczech albo dalszą służbę w szeregach cofającego się wojska polskiego, stanęli po stronie Polski, której dalszemu istnieniu zagrażali bolszewicy. Wprawdzie ułani biegle władali językiem niemieckim, jednak na pytanie niemieckiego komisarza policji gdańskiej, czy poczuwają się do obywatelstwa niemieckiego, wszyscy bez wyjątku powtórzyli ze staropolskim uporem: nein. Zasłużyli na własną ulicę w Gdańsku”.

Ze WstępuOferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania