książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria polityka i ideologia
Okres historyczny przekrojowe
Towarzystwo Fabiańskie w latach 1884-1939


Chwilowy brak pozycji!

Towarzystwo Fabiańskie w latach 1884-1939

Ziętara W. Adam Marszałek
Rok wydania: 2013
ISBN: 978-83-7780-783-5

Oprawa: miękka
Ilość stron: 522
Wymiary: 160 x 225

Dostępność: Niedostępna

56.00 zł


Towarzystwo Fabiańskie założone zostało w 1884 r. w Londynie przez grupę dwudziestolatków wywodzących się z klasy średniej, którzy za główny cel stawiali sobie dokonanie rekonstrukcji społeczeństwa. Początkowo fabianie współpracowali z Partią Liberalną, z czasem jednak dokonali reorientacji politycznej, wstępując w 1919 r. do brytyjskiej Partii Pracy, gdzie pełnili rolę ideowego zaplecza labourzystów.
Na gruncie polskiej literatury naukowej Towarzystwo Fabiańskie jest prawie nieznane. Szerzej potraktowano je w pracach i artykułach dotyczących socjalizmu brytyjskiego i Partii Pracy (autorzy Zygmunt Bauman, Bogusława Bednarczyk, Marcin Tobiasz). W dodatku zarówno w piśmiennictwie polskim, jak i anglojęzycznym nie ukazało się opracowanie monograficzne obejmujące dzieje stowarzyszenia na przestrzeni lat 1884-1939 i traktujące o wszystkich podstawowych aspektach organizacji: okolicznościach powstania i strukturze, wpływach społecznych i politycznych, ideologii, myśli politycznej i doktrynie, idei socjalizmu fabiańskiego.
Publikacja Wojciecha Ziętary uzupełnia te braki, podejmując niemal wszystkie wymienione powyżej zagadnienia.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania