książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria Polska po wojnie
Okres historyczny historia najnowsza
Sprawa Lecha Wałęsy

Sprawa Lecha Wałęsy

Cenckiewicz S. Zysk i S-ka
Rok wydania: 2008
ISBN: 978-83-7506-242-7

Oprawa: miękka
Ilość stron: 382
Wymiary: 145 x 205

29.90  15.99 zł


"Sprawa Lecha Wałęsy" powstała w oparciu o książkę "SB a Lech Wałęsa". Przyczynek do biografii (Wydawnictwo IPN, Gdańsk-Warszawa-Kraków 2008) Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka, w której autorzy podjęli próbę udokumentowania tezy, że Lech Wałęsa, legendarny przywódca "Solidarności", pierwszy prezydent III RP, po wydarzeniach grudniowych 1970 został na kilka lat tajnym współpracownikiem Służb Bezpieczeństwa.
Praca historyków IPN-u podzieliła opinię społeczną. Jedni dowodzili, że nie można ze względu na dobro Polski podważać międzynarodowego autorytetu ikony "Solidarności", drudzy, że historyczna rola Wałęsy nie może być wytłumaczeniem dla swoistego "immunitetu historycznego", który otacza jego osobę.
Sławomir Cenckiewicz, zdając sobie sprawę z obszerności pracy "SB a Lech Wałęsa" i jej naukowego charakteru, zdecydował się opublikować książkę, bardziej przystępną dla tzw. zwykłego czytelnika. Autor zrezygnował w niej z rozbudowanych przypisów oraz licznych aneksów źródłowych. Poprawił i uprościł język narracji historycznej. W większym stopniu skorzystał z relacji świadków historii. Całość uzupełnił obszernym biogramem Wałęsy oraz sporą liczbą fotografii i fotokopii dokumentów. Novum tej pracy stanowi także rozdział zatytułowany "Bitwa ’08" przedstawiający obszernie medialną batalię, jaka rozgorzała w związku z publikacją książki "SB a Lech Wałęsa".Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania