książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria biografie i wspomnienia
Okres historyczny przekrojowe
Skarżyski Słownik Biograficzny

Skarżyski Słownik Biograficzny

Zameła K. (red.) Muzeum im. Orła Białego
Rok wydania: 2008
ISBN: 978-83-918854-7-5

Oprawa: miękka
Ilość stron: 288
Wymiary: 145 x 205

28.00 zł


Od wydawcy:
"Słownik zawiera 221 biogramów, informujących o działalności i osiągnięciach osób, które odegrały istotną rolę w życiu społecznym, kulturalnym, gospodarczym i politycznym naszego miasta (także czasów przedmiejskich).
Przyjęto przy tym założenie stosowane w tego typu pracach, że biogramy dotyczą osób nieżyjących, związanych ze Skarżyskiem, których aktywność przypadała na okres do II wojny światowej. (…) Słownik obejmuje nie tylko rodowitych Skarżyszczan, ale także tych, którzy mieli szczęście mieszkać tu przez „kilka chwil” i wpisać się na trwale do „historii skarżyskiej małej ojczyzny”. Uwzględniamy również tych, którzy zdobywali tu jedynie pierwsze doświadczenia, a później rozsławili swą pracą miejsce urodzin.
Tytułowe określenie „Skarżyski” traktowaliśmy umiarkowanie, staraliśmy się , by było ono w miarę pojemne i obejmowało wszystkie osoby, które na przestrzeni wieków istniały na obszarze dzisiejszego miasta Skarżyska-Kamiennej, bądź w jego sąsiedztwie. Całość opracowania kończy zestaw fotografii prezentowanych osób. Traktujemy słownik jako księgę otwartą, autorzy liczą na zgłoszenie kolejnych propozycji do ewentualnych uzupełnień. Mamy nadzieję, że publikacja będzie pomocna w badaniach nad dziejami Skarżyska-Kamiennej i przyczyni się do popularyzacji historii lokalnej"Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania