książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria machiny wojenne
Okres historyczny przekrojowe
Polskie wytwórnie samolotów

Polskie wytwórnie samolotów

Placha K. Księży Młyn
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-7729-315-7

Oprawa: twarda
Ilość stron: 194
Wymiary: 210 x 295

Dostępność: Na półce

65.50 zł


Karaś, Junak, Iskra, Bies, wreszcie i Orlik. Pasjonaci aeronautyki bez problemu rozpoznają w tych nazwach polskie samoloty. Lotnictwo przeszło długą drogę od pierwszych siermiężnych, drewnianych konstrukcji owiniętych bawełnianym płótnem po dzisiejsze nowoczesne modele półskorupowe.
Historia polskich wytwórni samolotów rozpoczyna się w 1909 roku, kiedy na Polu Mokotowskim powstało Warszawskie Towarzystwo Lotnicze Awiata. Stamtąd autor zabiera nas w podróż po całym kraju. Obok najbardziej znanych ośrodków polskiego przemysłu lotniczego – WSK PZL Świdnik i Mielec, Centralne Studium Samolotów w Warszawie – w książce poznajemy też historię awiacji w Poznaniu, Lublinie, Łodzi czy Białej Podlaskiej.

Opowieść o polskim lotnictwie to jednak nie tylko fabryki i kolejne produkowane przez nie modele samolotów, ale przede wszystkim ludzie, których pasja pozwoliła najpierw na rozwój, a następnie na odbudowanie zniszczonego przez dwie wojny światowe przemysłu. Oblatywacze, inżynierowie, miłośnicy awiacji są nie mniejszym bohaterem tej książki niż maszyny.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania