książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ludzie, czasy, obyczaje
Okres historyczny przekrojowe
O górnikach rud żelaza, kuźnicach i kowalichach w Staropolskim Okręgu Przemysłowym

Nakład wyczerpany!

O górnikach rud żelaza, kuźnicach i kowalichach w Staropolskim Okręgu Przemysłowym

Kuliński I. Muzeum im. Orła Białego
Rok wydania: 2014
ISBN: 978-83-928714-7-7

Oprawa: miękka
Ilość stron: 150
Wymiary: 170 x 240

Dostępność: Niedostępna

26.50 zł


Autor opisuje historię wydobycia oraz przerobu rud żelaza na obszarze doliny Kamiennej. Obok kopalń powstawały huty, spiętrzano rzeki do napędzania kół wodnych, budowano kanały.

Chlewiska, Pomyków, Suchedniów, Rejów, Stąporków, Starachowice i wiele innych miejscowości przez wiele lat rozwijały się, funkcjonowały jak ośrodki wydobycia rudy żelaza i jej przerobu. Pozostały materialne ślady dawnych hut. Niektóre z nich zachowały się w dobrym stanie: Maleniec, Sielpia, Nietulsko, pozostałości wielkiego pieca na Rejowie w Skarżysku-Kamiennej. Po dawnych kopalniach pozostało mniej śladów. Czas, działalność człowieka oraz siły natury zacierają ślady prac wydobywczych na świętokrzyskich polach górniczych.

Kto pamięta, że w okolicach Bliżyna wydobywano dobry jakościowo węgiel kamienny?

W Mroczkowie hutę modernizował inż. Witold Zglenicki, który w latach następnych organizował w Baku ( obecnie Azerbejdżan) wydobycie ropy naftowej. Maleniec słynął z wyrobu gwoździ. W Stąporkowie zaś funkcjonowała napowietrzna kolejka linowa.

Pozycja ma charakter popularno-naukowy, zawiera relacje osób, które pracowały w kopalniach, hutach. Ponad 150 zdjęć, grafik stanowią cenne uzupełnienie.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania