książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria podróże w czasie i przestrzeni
Okres historyczny przekrojowe
Kościoły, kaplice i dzownnice drewniane. Województwo małopolskie. Część północna

Kościoły, kaplice i dzownnice drewniane. Województwo małopolskie. Część północna

Przewodnik Cenda B., Cenda D. Rewasz
Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-62460-08-3

Oprawa: miękka
Ilość stron: 200
Wymiary: 120 x 165

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

38.00  27.50 zł


Jest rodzaj zabytków architektury, w których Polska nie ustępuje żadnemu krajowi Europy. Przeciwnie, nigdzie chyba, poza Skandynawią, nie znajdziemy ich w takim bogactwie i różnorodności. Mowa oczywiście o drewnianych kościołach.

Obecne województwo małopolskie to część historycznej Małopolski, którą dawniej stanowiły trzy staropolskie województwa: krakowskie, sandomierskie i lubelskie. Możemy je umownie podzielić granicą Oświęcim ? Kraków ? Tarnów na część północną i południową. Opisana część północna województwa stanowi poniżej 2% powierzchni Polski. Jest to jednak obszar ?przesiąknięty historią?, bardzo ciekawy, urozmaicony i zróżnicowany. Przetrwały na nim 42 kościoły i kaplice drewniane oraz 47 drewnianych dzwonnic. Opisy wszystkich zamieszczono w niniejszej pracy, w następującym podziale terytorialnym.
Okolice Chrzanowa i Krzeszowic
Kraków i okolice
Ziemia Olkuska
Okolice Skały i Słomnik
Ziemia Miechowska
Ziemia Proszowicka
Wieliczka i okolice
Ziemia Bocheńska
Ziemia Tarnowska

Osobny rozdział poświecono kościołom i kaplicom, które uległy zagładzie w ostatnich 50. latach (Cerekiew, Klimontów, Prądnik Czerwony, Wola Justowska, Łapczyca, Narama, Rudy Rysie).Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania